Binnur'dan Turk Yemek Tarifleri

TurkishCookbook.com - Lezzetli, saglikli ve pisirmesi kolay Osmanli ve Turk yemekleri

26.4.05

Menemen

Menemen - buyutmek icin basin
4 yumurta
1 carliston biber, kucuk boy dogranmis
4-5 orta buyuklukte domates, kabuklari soyulmus, kucuk boy dogranmis
1 yemek kasigi zeytinyag
1/4 kap beyaz peynir, parcalanmis
Tuz
Karabiber

Buyuk boy tavada yesil biberleri yag ile 2 dakika kadar pisirin. Uzerine domates, tuz ve karabiberi koyun. Tahta bir kasik ile 7-8 dakika kadar ortanin altindaki isida pisirin.

Bu arada yumurtalari kucuk bir kapta cirpin ve pisirdiginiz sebzelerin uzerine bosaltin. Beyaz peyniri ilave edin. Aralarda karistirarak yumurtalar olana kadar pisirin. Suyunu fazla cektirmeyin. Ekmek ile servis yapin.


Menemen adini nereden almistir?

Menemen isminin nereden ve nasıl geldiği kesin olarak belli değildir. Bu konuda degisik rivayetler vardir. Bergama Kralı Eumen'in adından geldigi, veya, Pers egemenliği sırasında Pers kralı şehri aldıktan sonra "Ben Aldım, Ben Aldım" şeklinde haykırmis. (Fars dilinde "Ben"in karşılığı "Men"dir) Bu deyişin günümüze değin değişerek Menemen adını aldigi.

Veya, bir baska ve en kuvvetli rivayete gore de; Bizans Egemenliği sırasında şehrin adinin "Mainemenau" oldugu, zaman icinde değişerek sehrin Menemen adini aldigi soylenir.

Menemen adı 400 yıl Öncesinden Melemen şeklinde soylenip, daha sonra Menemen olarak soylenmeye baslanmistir. Evliya Çelebi'nin Seyahatnameside bu kesin olarak soylenmistir. Seyahatnamade, Evliya Çelebi 1671 yılında geldiği şehirden Melemen adiyla bahsetmektedir.

Kaynak: "Geçmişten Günümüze Bilinmeyen Yonleriyle Menemen" - Oktay ÖZENGİN (Eylül,1996)

Labels:


1 Yorum:

Saat 10:49 AM, Anonymous Anonymous yazdi...

MERHABA, ŞU MEŞHUR SAMSUN/ÇAKALLI MENEMENİNİN TARİFİNİ BİLEN VARSA, BURADA YAZABİLİR Mİ? SAYGILARIMLA...

 

Post a Comment

<< Ana sayfa