Binnur'dan Turk Yemek Tarifleri

TurkishCookbook.com - Lezzetli, saglikli ve pisirmesi kolay Osmanli ve Turk yemekleri

1.12.10

Avokado Ezmesi

<br />Avokado Ezmesi
1 olmus avokado, ezilmis
3 yk yogurt
2 yk sizma zeytinyag
1 tk limon suyu
1 ck limon kabugu rendesi
1/4 kap beyaz peynir, ufalanmis
2 tbsp minik salatalik tursusu, kup seklinde dogranmis
1 cimdik pul biber, (istege bagli)
Tuz
Karabiber

Uzeri icin:

1 yk kirmizi sogan, cok kucuk dogranmis

Tum malzemeleri karistirin. Servis tabagina gecirin, uzerine kucuk dogranmis kirmizi sogani serpin. Kizarmis pide, ekmek veya kraker ile ikram edin.

Türkiye'de Avokado Yetiştiriciliği (from EKOLOJİK YAŞAM PORTALI - Avokado Yetiştirmek)

Ülkemizde avokadonun ticari yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması amacıyla; 1970'li yılların başında FAO aracılığıyla, Kaliforniya'dan 'Fuerte', 'Hass', 'Bacon' ve 'Zutano' olmak üzere 4 önemli ticari çeşit getirtilmiştir. Bu çeşitler Antalya, Dalaman-Muğla, Alata-Mersin, Adana ve İskenderun-Hatay ekolojik koşullarında denemeye alınmıştır.

Antalya ve Alanya koşullarında; 'Fuerte', 'Hass', 'Bacon' ve 'Zutano' çeşitlerinin bölgeye adapte olabildikleri ve çeşide özgü karakterleri gösterdikleri görülmüştür. Bu çeşitlerin ticari yetiştiriciliği için Türkiye'nin Akdeniz sahil kuşağındaki bazı alanlar oldukça uygun bulunmuş ve daha sonra yayılmaya başlanmıştır. Ülkemizde avokado üretimi 1980'li yılların ortalarından itibaren hızla artmıştır.

2005 yılında Türkiye'nin toplam avokado üretimi 400 ton ve üretim alanı toplam 100 hektar olmuştur. Ülkemizin toplam avokado üretiminin yaklaşık % 60-65'i Antalya ilinde üretilmektedir. Antalya'nın 2005 yılı üretimi 262 ton'dur. Bu üretimin yaklaşık % 60-70'i Alanya ve Gazipaşa ilçelerinden elde edilmektedir. Ayrıca, Antalya ilinde avokado üretiminde ağaç başına ortalama verim yaklaşık 40 kg kadardır. Avokado üretiminde Antalya'dan sonra önemli miktarda avokado Mersin'de üretilmektedir. Mersin'in 2005 yılı avokado üretimi 156 ton'dur.

Avokadonun pazarlanmasında, ticari değeri olan çeşitlerin seçilmesi ve üretilmesi gerekmektedir. Çeşit seçiminde, çeşitlerin ekolojik şartlara adaptasyon kabiliyetleri, verimlilik ve verimliliğin sürdürebilirliği en önemli unsurlar olarak ortaya çıkmaktadır.

Labels: