Binnur'dan Turk Yemek Tarifleri

TurkishCookbook.com - Lezzetli, saglikli ve pisirmesi kolay Osmanli ve Turk yemekleri

3.1.11

Etli Pazi Sarma

<br />Etli Pazi Sarma
1 demet pazi, saplari kesilmiş*, yıkanmış

Ic malzeme harci:

250 gr dolmalik kiyma
1/2 kap bulgur, yıkanmıs
1/4 kap maydanoz, ince dogranmis
2 yk dere otu, kucuk dogranmis
1 yk taze nane, kucuk dogranmis
50 ml zeytinyag
1 sogan, rendelenmis
1 1/2 yk domates salcası
1 ck kırmızı biber
3-4 yk su
Tuz
Karabiber

3/4 kap sıcak et suyu
3 yk ezilmiş domates, konserve
2 yk tereyag

Uzeri Icin:
1-2 dis sarımsak, tuz ile dövülmüş
2 yk tereyag

Buyuk boy bir tencereyi yarısına kadar su ile doldurun ve kaynatın. Pazi yapraklarını icine atıp 1-2 dakika kadar haslayın, kevgire koyup suzdurun. Uzerinden soguk su gecirin.

Butun ic malzemeleri yemek kaşığı ile plastik bir kap icinde karıştırın. Bıçak ile yaprakların ortadaki sert kismini kesip çıkartın (resim). Bu kısımları, yemegin dibinin tutmaması icin tencerenin dibine yan yana dizin. Sarılacak büyüklükte yaprakları 2 veya 3 e kesin. Yaprağın ic kısımına bir tatli kaşığı malzemeden koyun. Once tepeyi aşağıya doğru katlayın, sonra iki yanlari kapatin (resim) ve aşağıya doğru sarin. Sardıkça buyuk boy bir tencerenin icine yan yana dizin. Arada bosluk birakmayin.

Tereyağını parça parça kesip lahanaların uzerine serpin. Pişerken sarmaların açılmasını önlemek icin uzerini kahvaltı tabagi ile kapatın. Sicak et suyunun icine ezilmiş domatesi koyun, karıştırıp tencerenin kenarından icine boşaltın. Ortanın biraz altındaki isi ile 35-40 dakika kadar kapağı ortulu olarak pisirin. Arada tencereyi egip suyunu çekip çekmediğine bakin. Gerekirse az miktar daha sicak et suyu ilave edin.

Ocağın altini kapatın, uzerindeki tabagi catal yardimi ile kenardan kaldirip alin. Kucuk bir tavada tereyagini eritin, sarimsagi icine koyun, isinir ısınmaz ocağın altini kapatın ve yemegin uzerine dokun. 5 dakika kadar dinlendirin.

Arzu ederseniz sarımsaklı yoğurt ile birlikte servis yapin.

2 kişilik.

*Pazi Saplarini atmayin Yoğurtlu Pazı Sapı pisirin:)

Labels: