Binnur'dan Turk Yemek Tarifleri

TurkishCookbook.com - Lezzetli, saglikli ve pisirmesi kolay Osmanli ve Turk yemekleri

26.1.11

Sutlu Cay

Sutlu Cay
Taze Turk cayi demleyin.

Cay bardaginin, yarisina demlenmis cayi koyun. Uzerini su yerine sicak sut ile tamamlayin. Bardagin uzerine sutun kaymagini ilave etmeyi unutmayin! Kitlama (yandan sekerli) olarak servis yapin.

Tıva (Tuva) Türk Mutfağı

Tuva Türkleri için ana yiyecekler tüm diğer göçebe halklarda olduğu gibi et ve sut denilen süt idi. Süt çok eski zamanlardan beri en sevilen besin maddesidir. Tuva Türkleri ona beyaz aş anlamında ‘ak çem’ derler. Süt aynı zamanda kutsal bir içecektir de. Tuva Türkleri sütün kötü ruhları kovacağına ve önemli işleri yapmalarına yardım edeceğine inanırlardı. Bayramlar, düğünler sırasında, misafir ağırlanırken ev sahibesi her şeyden önce süt ya da süt çayı ikram ederdi. Gökyüzü ve yer ruhlarının hayır dualarını almak için süt özel bir kap yardımı ile püskürtülür ve dua okurlardı. Bu duada bakın ne diyorlardı:
Oy benim keskin zirveli dağlarım,
Beyaz aş sütü kabul eyleyin,
Oy benim ak zirvelerim, Tanrı'm,
Saadetimi, ak çem’imi kabul eyleyin!

Kaynak:
GÖKTÜRK İMPARATORLUĞU

Labels:


2 Yorum:

Saat 5:44 PM, Anonymous ilkiz yazdi...

Merhaba Binnur Hanım;
sitenizi bu gün keşfettim ve neredeyse bütün tarifleri gezdim çoğu ünlü yemek bloglarına nazaran o kadar çok çeşit var ki sanırım bundan sonra site site gezmeyi bırakıcam.
bu tarife gelince biz eşimle bu sütlü çayı yaparken siyah çayın içine tarçın kabuğu, karanfil,zencefil kökü,tane karabiber gibi evde çay yapılacak ne kadar kök varsa ekliyoruz o zaman starbucks daki tealatte'ye çok benziyor :)
tariflerinizin devamını bekliyoruz sevgiler...

 
Saat 11:52 AM, Blogger Binnur yazdi...

Merhaba Sevgili ilkiz,
Tesekkur ederim:) Verdiginiz cay tarifini onumuzdeki tatil gununlerinden birinde, kendim ve ailem icin deneyecegim:) Ozellikle de bu soguk gunler icin ideal!
Mutlu yillar diliyorum...

 

Post a Comment

<< Ana sayfa